Biedronkowo

Serwis informacyjny dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Minimalne ryzyko przeniesienia wirusa Ebola poza Afrykę, ale dmuchajmy na zimne

Email Drukuj PDF
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Polska nie jest samotną wyspą, wolną od zagrożeń związanych z epidemią gorączki krwotocznej w krajach Afryki Zachodniej - ostrzega prof. Andrzej Gładysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Specjalista zwraca uwagę, że ryzyko transmisji wirusa Ebola wiąże się obecnie z łatwością przemieszania pomiędzy kontynentami.

Minimalne ryzyko przeniesienia wirusa Ebola poza Afrykę, ale dmuchajmy na zimne

- Polacy podróżują coraz częściej do egzotycznych zakątków świata. Afryka jest z pewnością jednym z popularniejszych kierunków w turystyce. Do tego dochodzą podróże związane z biznesem, liczne misje - zarówno militarne, jak i humanitarne, w których też bierzemy udział. Ryzyko ekspozycji jest więc prawdopodobne - wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Gładysz.

Podwyższony alert

Przypomnijmy, że Liberia i Sierra Leone wprowadziły stan podwyższonego alertu ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Eboli; Francja, Wielka Brytania i Hong Kong podejmują środki ostrożności wobec bezprecedensowej epidemii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeznaczyła 30 lipca na walkę z nią 100 mln dolarów.

Amerykański Departament Stanu poinformował w 31 lipca, że rozprzestrzenianie się wirusa będzie przedmiotem dyskusji w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu, podczas szczytu afrykańskiego.

Według danych (WHO) w rezultacie zakażenia wirusem zmarło do końca lipca ok. 730 osób; ponad 1300 zostało zarażonych.

- Możliwe jest oczywiście, że ktoś (zarażony wirusem) może myśleć, że ma symptomy grypy i wsiąść do jakiegoś środka transportu, a następnie wejść w bardziej krytyczną fazę choroby. To jest jedyny scenariusz, który nas niepokoi - powiedział w rozmowie z Reuterem ekspert od chorób zakaźnych ze Szpitala Uniwersyteckiego North Shore Bruce Hirsh.

Obecnie transmisja wirusa utrzymuje się na obszarach wiejskich oraz podmiejskich, w szczególności w okolicy stolic trzech państw: Gwinei (Conakry); Sierra Leone (Freetown) oraz Liberii (Monrovia) oraz na terenach przyległych wzdłuż granic tych trzech państw - informuje za WHO Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Ryzyko przeniesienia wirusa
do Europy lub Ameryki nie jest zerowe, ale pozostaje minimalne - uznają eksperci. Jednak w krajach Afryki dotkniętych epidemią, podejmowane są coraz bardziej radykalne środki ostrożności, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Profesor Gładysz zwraca uwagę, że aby zarazić się Ebolą wystarczy kontakt z chorym. Wirus przenosi za pośrednictwem krwi i płynów ustrojowych, ale może to nastąpić także przez dotyk - jeżeli skażoną dłonią weźmiemy coś do jedzenia.

- Choroba może rozwijać się od 2 dni nawet do 3 tygodni. To znaczy, że nieświadomy, zakażony pacjent może przez kolejne dni, zanim wystąpią u niego objawy choroby, przenosić się z miejsca na miejsce zarażając kolejne napotkane osoby - mówi prof. Gładysz.

W opinii specjalisty, aby zminimalizować ryzyko zawleczenia wirusa do kraju, na lotniskach i dworcach powinny być uruchomione stanowiska sanitarne, gdzie mogliby się zgłaszać np. podróżujący w przypadku złego samopoczucia czy wystąpienia gorączki.

- W kraju mamy przynajmniej cztery placówki (m.in. na Mazowszu, Małopolsce, Śląsku i Dolnym Śląsku), gdzie takim chorym można zapewnić odpowiednie leczenie, a także skutecznie izolować ich, by nie doszło do kolejnych przypadków ekspozycji - wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje, że ważne jednak jest, by takich chorych udało się na czas zidentyfikować.

W opinii prof. Gładysza w przypadku, gdy zakażony trafiłby np. na SOR lub zwykłego lekarza rodzinnego - a w trakcie wywiadu, nie padłaby informacja dotycząca np. odbytych podróży - zanim postawiona zostałaby odpowiednia diagnoza, wirusem mogłoby się zarazić kilka kolejnych osób, np. spośród personelu medycznego.

Dodaje: - Trzeba pamiętać, że pierwsze objawy - gorączka, bóle głowy, następnie wysypka przypominająca odrę - utrudniają szybkie, właściwe rozpoznanie. Po kilku dniach pojawia się krwawa gorączka, a wirus paraliżuje system nerwowy, wyniszcza narządy wewnętrzne - powodując często szybką śmierć.

Jedyny znany dotąd przypadek przeniesienia wirusa Eboli do Europy miał miejsce w 1994, gdy szwedzka zoolożka, zarażona na Wybrzeżu Kości Słoniowej wróciła do kraju. Pacjentkę udało się uratować, została też w porę odizolowana.

Trudna walka
Wywoływana przez wirusa Ebola gorączka krwotoczna jest jedną z najbardziej zaraźliwych i zabójczych chorób współczesności. Walkę z wirusem utrudnia fakt, iż nie jest znany jest jego rezerwuar, a przede wszystkim fakt, że nie ma specyficznego leczenia ani szczepionki przeciwko gorączkom krwotocznym Ebola.

Do symptomów Eboli należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka. Liczba przypadków śmiertelnych wśród osób zarażonych sięga 90%.

Zdaniem epidemiologów ryzyko przeniesienia wirusa przez osoby podróżujące z Afryki do Europy czy Ameryki jest niewielkie dlatego, że w końcowych fazach choroby, kiedy wirus jest najbardziej zakaźny, nikt nie jest już w stanie podróżować, a zakażenie odbywa się wyłącznie przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego.

Brak skutecznego leczenia i duża zakaźność wirusów wymusza jednak stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przez osoby kontaktujące się lub opiekujące osobą zakażoną lub chorą (np. szczególne warunki izolacji, środków ochrony osobistej).

- W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia choroby gorączkowej po powrocie z zagrożonych rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny.

W celu uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej o chorobach zakaźnych występujących w tym regionie, należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4-6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki - przypomina GIS na stronach internetowych.

Zgodnie z zaleceniami WHO podróżujący powinni:
• unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych)
• unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt
• nie spożywać mięsa dzikich zwierząt
• dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem
• przestrzegać zasad higieny rąk
• stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych
• zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).

Obecnie WHO nie rekomenduje ograniczania międzynarodowego ruchu podróżnych i towarów. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca jednak osobom podróżującym w rejony występowania gorączki krwotocznej Ebola, zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, w tym również rozważenie możliwości przełożenia podróży na inny termin.

W poszukiwaniu leku
Władze USA w połowie września będą testować na ludziach eksperymentalną szczepionkę przeciw wirusowi gorączki krwotocznej Ebola - podał amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. 31 lipca telewizja CNN i dziennik USA Today poinformowały, że drogę do testów na ludziach otwierają pozytywne wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na małpach.

Amerykański pracownik medyczny, pracujący w Afryce Zachodniej i zarażony wirusem Eboli, w najbliższych dniach zostanie przewieziony do Stanów Zjednoczonych do szpitala uniwersyteckiego w Atlancie. Umieszczony zostanie w izolatce i będzie pod opieką Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC).

Belgijski profesor Peter Piot, który jest jednym z odkrywców wirusa Ebola, wykluczył możliwość poważnej epidemii poza Afryką. Zaapelował równocześnie o testowanie na ludziach eksperymentalnych leków i szczepionek, które już przebadano na zwierzętach - informuje AFP.

Podkreślił, że już istnieje kilka szczepionek i eksperymentalnych leków przeciwko wirusowi Ebola, które zostały przetestowane na zwierzętach i dały pomyślne wyniki. Belgijski profesor wezwał do testowania ich na ludziach na obszarach dotkniętych epidemią.

Źródło - KL, GIS, PAP/Rynek Zdrowia | 02-08-2014 08:13
 


Dziękujemy niżej wymienionym firmom za bezpłatne udostępnienie nam swoich produktów:




Informacje zawarte na tej stronie, są zamieszczone tylko i wyłącznie do celów informacyjnych i mają służyć czytającemu wyłącznie do poszerzenia wiedzy na temat choroby. Opis metod prezentowanych na stronie nie może być podstawą do rozpoczęcia leczenia którąkolwiek z powyższych metod i nie jest namową do zaprzestania obecnego procesu leczenia czy podjęcia leczenia jakąkolwiek inną metodą. Strona nie zawiera porad medycznych – stronę należy traktować jako zbiór informacji o chorobie. Zawartość strony nie może być interpretowana jako porada medyczna.

Forum i Poczta


Forum

Poczta

Biedronkowe nowości i informacje

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Wyniki długoterminowej obserwacji chorych na osiową spondyloartropatię (axial SpA, axSpA) leczonych...
Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Okazuje się, że dużo. Brytyjscy dermatolodzy są zdania, że zbyt częste używanie smartfonów i tabletów...
Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Niemieckie badanie wskazuje, że pacjenci, u których cele terapeutyczne są jasne określane na początku,...
Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Kanadyjscy naukowcy publikują wyniki pracy, w której określali efektywność leczenia etanerceptem po...
Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Ocena preferencji metod i częstości podawania leków biologicznych w opinii lekarzy reumatologów i chorych...
Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych poprawiła się istotnie w ostatnich latach. Złożyło...
Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Skóra to nasza wizytówka. Piękna i zdrowa aż się prosi, by ją odsłaniać. Kiedy choruje, nietrudno wpaść...

Wyszukaj w serwisie

Nowe Dermokosmetyki i Suplementy

  1. Pura Natura Psoristop

    Ocena artykułu: / 0
    piątek, 21 czerwca 2019

    Pura Natura Psoristop łuszczyca egzema - z wyciągiem korzenia mahonii pospolitej do pielęgnacji skóry.

    (8653)
    Więcej…
  2. Dermokosmetyki Nivelium

    Ocena artykułu: / 0
    niedziela, 09 grudnia 2018

    Nivelium MED to specjalistyczny krem dermatologiczny do łagodzenia przebiegu  chorób skóry: AZS, łuszczyca, egzema.

    (11625)
    Więcej…
  3. BIOARP - Dla skóry - naturalnie

    Ocena artykułu: / 0
    piątek, 05 czerwca 2015

    Firma BIOARP promuje powrót do tradycyjnych metod pielęgnacji skóry problematycznej.

    (18885)
    Więcej…

Kto na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś217
mod_vvisit_counterWczoraj734
mod_vvisit_counterTen tydzień2457
mod_vvisit_counterOstatni tydzień9457
mod_vvisit_counterTen miesiąc19235
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc28238
mod_vvisit_counterWszystkie dni843671

Naszą witrynę przegląda teraz: 4 gości 
Twój IP: 44.212.39.149
 , 
Dziś jest: 28 Mar 2024

Polecamy

Reklama
Reklama