Biedronkowo

Serwis informacyjny dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

HYDREA HYDROKSYMOCZNIK - Lek cytostatyczny

Email Drukuj PDF

Hydrea - Synonyms:
Hydroxycarbamide, Gidrea, hydroxyurea, Hydroxycarbamide Medak, Gidroksiurea, Litalir, Oksikarbamid, Biosupressin, Hydroxycarbamide, Hidrix, Hydroxycarbamidum, Nudura, Litaliz, Onco-carbamidi, Hydroxycarbamide, antileucaemicum, cytostaticum L01XX

Działanie:
Cytostatyk. Działa cytotoksycznie i antymitotycznie poprzez blokowanie reduktazy rybonukleotydowej, przekształcającej rybonukleotydy do deoksyrybonukleotydów (kluczowy etap syntezy DNA) oraz bezpośrednie uszkadzanie DNA - powoduje złamania i fragmentację chromosomów oraz translokacje. Efektem jest zatrzymanie wzrostu komórek w fazach S i G1. Nie hamuje syntezy RNA i białek. Działając na szpik, powoduje przede wszystkim zahamowanie tworzenia granulocytów, a w mniejszym stopniu płytek krwi i erytrocytów. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. tmax - ok. 1-2 h. t1/2 wynosi 4 h. Jest częściowo metabolizowany w wątrobie i nerkach do mocznika. W 50-80% wydalany w ciągu 12 h z moczem w postaci niezmienionej, w niewielkim odsetku w postaci mocznika. Nie kumuluje się w organizmie.

Wskazania:
Do niedawna podstawowy lek w przewlekłej białaczce szpikowejw fazie przewlekłej a także w fazie akceleracji. Inne zespoły mieloproliferacyjne: czerwienica prawdziwa, nadpłytkowość samoistna z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, osteomielofibroza. Paliatywne leczenie opornych ostrych białaczek szpikowych oraz białaczek u osób w podeszłym wieku.
Stosowany również w czerniaku złośliwym, zaawansowanym, opornym na leczenie raku jajnika, płaskokomórkowym raku krtani, niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, łuszczycy.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na lek. Upośledzenie czynności szpiku kostnego - zmniejszenie liczby leukocytów <2500/ml, płytek krwi <100 000/ml lub ciężka niedokrwistość. Niewydolność wątroby i nerek. Należy zachować ostrożność u chorych poddanych radioterapii lub leczeniu innymi lekami przeciwnowotworowymi. Podczas leczenia należy przynajmniej raz w tyg. kontrolować morfologię krwi oraz czynność wątroby i nerek. Należy zachować ostrożność u chorych na nowotwory nerek oraz u chorych w podeszłym wieku. W trakcie leczenia może się zwiększyć stężenie kwasu moczowego, co może wymagać modyfikacji dawkowania. Podczas leczenia chory powinien otrzymywać dużą ilość płynów. U chorych leczonych przewlekle z powodu samoistnej nadpłytkowości lub czerwienicy prawdziwej może dojść do rozwoju wtórnej białaczki. W trakcie leczenia należy obserwować zmiany skórne u chorych, ponieważ u osób leczonych hydroksymocznikiem opisano przypadki rozwoju raka płaskonabłonkowego skóry. Lek może prowadzić do powstania bolesnych, trudno gojących się owrzodzeń podudzi - wymaga to przerwania leczenia. Nie stosować u chorych z wrodzoną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy i
upośledzeniem wchłaniania glukozy i galaktozy. Należy zachować szczególną ostrożność u zakażonych HIV leczonych didanozyną i stawudyną lub samą didanozyną, ponieważ w trakcie leczenia tych chorych hyroksymocznikiem stwierdzono przypadki ostrego zapalenia trzustki oraz uszkodzenia i niewydolności wątroby prowadzących niekiedy do zgonu, a także występowanie obwodowej neuropatii. U chorych na choroby mieloproliferacyjne leczonych hydroksymocznikiem, zwłaszcza u chorych, którzy leczeni byli interferonem wystąpić może zapalenie naczyń skóry prowadzące do owrzodzeń i zgorzeli. Należy zachować ostrożność u chorych w podeszłym wieku i w razie potrzeby stosować mniejsze dawki.

Interakcje:
Inne leki o potencjalnie mielosupresyjnym działaniu mogą potęgować działanie hydroksymocznika i zwiększać ryzyko upośledzenia czynności układu odpornościowego. U chorych napromienianych mogą się nasilić objawy rumienia. In vitro hydroksymocznik nasila działanie arabinozydu cytozyny i fluoropirymidyn.

Działanie niepożądane:
Uszkodzenie układu krwiotwórczego - leukopenia, niedokrwistość typu megaloblastycznego, rzadziej małopłytkowość, niedokrwistość. Są
wywoływane stosunkowo łatwo, szybko ustępują po odstawieniu leku. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego - utrata łaknienia, nudności i wymioty, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka lub zaparcie. Dreszcze, złe samopoczucie, gorączka polekowa. Rzadziej odczyny skórne (osutka plamisto-grudkowa, rumień twarzy, rumień dystalnych części kończyn), zapalenie jamy ustnej, bóle i zawroty głowy, rozlane nacieki płucne, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, zaburzenia czynności nerek, utrudnione oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia orientacji, omamy. Zapalenie naczyń skóry prowadzące do owrzodzeń i zgorzeli. Lek powoduje zmniejszenie stężenia żelaza w surowicy oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi. W przypadku przedawkowania objawy dotyczą głównie skóry i błon śluzowych: ostre zapalenie jamy ustnej, bolesność, pojawienie się fioletowych grudek na skórze, obrzęk dłoni i stóp prowadzące do złuszczania się skóry. Należy przeprowadzić płukanie żołądka, a następnie monitorować parametry układu krwiotwórczego i zastosować leczenie podtrzymujące.

Ciąża i laktacja:
Kategoria D. Hydroksymocznik może działać genotoksycznie. W trakcie leczenia i 3 mies. po jego zakończeniu należy stosować skuteczne metody antykoncepcji. Lek przenika do pokarmu kobiecego; nie stosować w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie:
P.o. Dorośli. Przewlekła białaczka szpikowa: początkowo 20-40 mg/kg mc./d, następnie w leczeniu podtrzymującym w zależności od liczby leukocytów 15-30 mg/kg mc./d (dawkę należy dobierać w ten sposób, aby liczba białych krwinek wynosiła 5000-10 000/ml); w zaostrzeniu do 60 mg/kg mc./d. Nadpłytkowość samoistna. Początkowo 15-40 mg/kg mc./d; po uzyskaniu remisji w leczeniu podtrzymującym 10-20 mg/kg mc./d (należy utrzymywać liczbę płytek krwi <600 000/ml, a liczbę białych krwinek <4000/ml); w zaostrzeniu 25-50 mg/kg mc./d. Czerwienica prawdziwa. Początkowo 15-20 mg/kg mc./d, w leczeniu podtrzymującym zwykle 10 mg/kg mc./d (należy utrzymywać hematokryt <45%, a liczbę płytek krwi <400 000/ml). Mielofibroza. Początkowo 5-20 mg/kg mc./d; w leczeniu podtrzymującym 10 mg/kg mc./d. Paliatywne leczenie ostrej białaczki szpikowej. 1000-5000 mg/d, tak by liczba blastów utrzymywała się
na poziomie do kilku tysięcy. Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.
Początkowo 15 mg/kg mc./d, następnie w zależności od liczby krwinek dawkę można stopniowo zwiększać do 35 mg/kg mc./d. W nowotworach litych 80 mg/kg mc. co 3 dni (w nowotworach głowy i szyi w skojarzeniu z radioterapią) lub 20-30 mg/kg mc./d. Łuszczyca krostkowa: 1,5-2 g raz na dobę lub w 3-4 dawkach podzielonych przez 7-10 dni, następnie przerwa 3-5 dni.

Uwagi:
Stosowanie hydroksymocznika wiąże się z małym ryzykiem wystąpienia wymiotów; nie zaleca się rutynowego podawania leków przeciwwymiotnych. W trakcie leczenia może wystąpić megalocytoza, która nie reaguje na leczenie kwasem foliowym i wit. B12. Hydroksymocznik może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Kapsułki należy połykać w całości, nie dopuszczając do ich rozpadnięcia się w ustach. Lek powinien być stosowany pod nadzorem onkologa klinicznego z odpowiednim doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Preparaty: Hydroxycarbamide


 


Dziękujemy niżej wymienionym firmom za bezpłatne udostępnienie nam swoich produktów:




Informacje zawarte na tej stronie, są zamieszczone tylko i wyłącznie do celów informacyjnych i mają służyć czytającemu wyłącznie do poszerzenia wiedzy na temat choroby. Opis metod prezentowanych na stronie nie może być podstawą do rozpoczęcia leczenia którąkolwiek z powyższych metod i nie jest namową do zaprzestania obecnego procesu leczenia czy podjęcia leczenia jakąkolwiek inną metodą. Strona nie zawiera porad medycznych – stronę należy traktować jako zbiór informacji o chorobie. Zawartość strony nie może być interpretowana jako porada medyczna.

Forum i Poczta


Forum

Poczta

Biedronkowe nowości i informacje

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Wyniki długoterminowej obserwacji chorych na osiową spondyloartropatię (axial SpA, axSpA) leczonych...
Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Okazuje się, że dużo. Brytyjscy dermatolodzy są zdania, że zbyt częste używanie smartfonów i tabletów...
Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Niemieckie badanie wskazuje, że pacjenci, u których cele terapeutyczne są jasne określane na początku,...
Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Kanadyjscy naukowcy publikują wyniki pracy, w której określali efektywność leczenia etanerceptem po...
Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Ocena preferencji metod i częstości podawania leków biologicznych w opinii lekarzy reumatologów i chorych...
Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych poprawiła się istotnie w ostatnich latach. Złożyło...
Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Skóra to nasza wizytówka. Piękna i zdrowa aż się prosi, by ją odsłaniać. Kiedy choruje, nietrudno wpaść...

Wyszukaj w serwisie

Nowe Dermokosmetyki i Suplementy

  1. Pura Natura Psoristop

    Ocena artykułu: / 0
    piątek, 21 czerwca 2019

    Pura Natura Psoristop łuszczyca egzema - z wyciągiem korzenia mahonii pospolitej do pielęgnacji skóry.

    (8754)
    Więcej…
  2. Dermokosmetyki Nivelium

    Ocena artykułu: / 0
    niedziela, 09 grudnia 2018

    Nivelium MED to specjalistyczny krem dermatologiczny do łagodzenia przebiegu  chorób skóry: AZS, łuszczyca, egzema.

    (11723)
    Więcej…
  3. BIOARP - Dla skóry - naturalnie

    Ocena artykułu: / 0
    piątek, 05 czerwca 2015

    Firma BIOARP promuje powrót do tradycyjnych metod pielęgnacji skóry problematycznej.

    (18946)
    Więcej…

Kto na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś800
mod_vvisit_counterWczoraj742
mod_vvisit_counterTen tydzień4118
mod_vvisit_counterOstatni tydzień9816
mod_vvisit_counterTen miesiąc24668
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc21001
mod_vvisit_counterWszystkie dni870105

Naszą witrynę przegląda teraz: 16 gości 
Twój IP: 13.58.112.1
Mozilla 5.0, 
Dziś jest: 26 Kwi 2024

Polecamy

Reklama
Reklama